3.03.25

 

Projekt: Ääsmäe Lasteaia laste toidutealikkuse tõstmine läbi praktiliste tegevuste ja kogemuste

Tegevused:

Kommiasemel teemanädal

Kooliaia rajamine ja muu kooliaiaga seotud tegevus

Toiduvalmistamis-, kokandus- ja degusteerimistund või muu selline tegevus

Tehtud:

"Teemapäev, hariduslik mäng ja muu selline tegevus: Kommi asemel

teemanädal" jaanuar 2025

Teemakuu "Kommi asemel" – tervislik algus uuele aastale

Ääsmäe lasteaias on jaanuar alati eriline kuu. Pärast jõulude, aastavahetuse ja lasteaia sünnipäevaga seotud pidustusi, mil lauad on magusast lookas, on just õige aeg võtta suund tervislikumale toiduvalikule. Nii ongi meie lasteaias juba mitmeid aastaid koos lastega uuritud, mille kõigega saaks magusat asendada. Siit ka teemakuu nimetus "Kommi asemel".

Sellel aastal taotlesime teema käsitlemiseks PRIA Koolikava Kaasnevate Haridusmeetmete toetust. Toetuse üks eesmärk on soodustada puu- ja köögivilja ning piima ja piimatoodete jõudmist lasteni ning toetada tervislike toitumisharjumuste kujunemist ja tõsta laste teadlikkust põllumajandus- ja toidusektorist. Projekti rahastuse toel soetasime puuvilja- ja toidukuivati, et saaksime koos lastega aastaringselt valmistada tervislikke maiustusi, mis maitsevad sama hästi kui kommid, kuid on tervisele ja hammastele palju kasulikumad. Et lapsed saaksid ammutada tervislikku tarkust läbi mängu ja isetegemise, pandi kõikides rühmades rõhku praktilistele tegevustele. Näiteks pesti, kooriti, tükeldati ja kuivatati puu- ja köögivilju, valmistati salateid ja smuutisid, viidi läbi teaduskatseid ning tuletati meelde hammaste hooldamise ja tervisliku toitumise põhitõdesid.

Tervislike harjumuste algus

Õpetajate sõnul meeldib lastele väga ise toitu valmistada ja uusi maitseid avastada. Rõõmupallide rühm valmistas maoaasta alguse tähistamiseks puuviljamaod, mis hiljem rõõmuga ära söödi. Koos valmistati hambasõbralikke ampse, pressiti apelsinimahla ja tutvuti poeriiulil pakutavate tervislike vahepaladega. Nublu rühm võttis tõsiselt käsile puu- ja köögiviljade kuivatamise. Lapsed osalesid igas etapis alates puu- ja juurviljade pesemisest kuni kuivatusrestile asetamiseni. Koos jälgiti, kuidas puu- ja juurviljad kuivatamisel krõbedaks ja maitsvaks ampsuks muutuvad. Kuivatatuna osutus tõeliseks lemmikuks kodumaine õun, teise koha sai porgand. Kuivatatud punapeet jäi küll laste viimaseks valikuks, kuid maitses siiski väga hästi. Sipsikud uurisid, kuidas saadakse rosinaid, maitsesid kuivatatud jõhvikaid ja sarapuupähkleid. Tõelist lõbu pakkus pähklite toksimine puidust haamrikestega. Limpad mekkisid kuivatatud õunte sekka mustikaid ja jõudsid järeldusele, et need on päris maitsvad ning võib kommi asemel süüa küll. Krõllide lapsed teavad, et enne söömist tuleb puu- ja köögiviljad puhtaks pesta ja pistsid mandariinid vette. Selgus, et kooritud mandariin vajus põhja, aga koorimata mandariin jäi pinnale. Lapsed avastasid, et koore sees ja all olev õhk toimib nagu päästerõngas, mis aitab mandariinil pinnal püsida. Tervislikuks ampsuks valmistati puuviljasalat maitsestamata jogurtiga ning kuivatati porgandeid, peete ja õunu.

Hambahügieeni meistriklass

Tervislike ampsude kõrval keskenduti ka hammaste hoidmise tarkustele. Naksitrallid ja Pokud lugesid teemakohaseid raamatuid, vaatasid õppevideoid, laulsid hambapesulaulu, kuulasid Suukooli lektori ettekannet ja uurisid toidupüramiidi. Lastega vesteldes selgus, et nende lemmikjookideks on erinevad karastus- ja mahlajoogid. Seega otsustati teha katse „Valged hambad", et näha, kuidas erinevad joogid hammaste tervist mõjutavad. Katse käigus asetati kanamunad erinevatesse jookidesse (vesi, piim, koolajook, mahlajook, õunamahl ja limonaad). Värvimuutused olid märgata juba esimese tunni möödudes. Mida kauem munad jookides olid, seda tumedamaks muutusid. Selgus, et ainult vesi ja piim ei muutnud munakoore värvust. Katse aitas lastel mõista hapete mõju hammastele ja kehale ning tõestada, et vesi ja piim on joomiseks head. Lastele tekitas üllatust seegi, et õunamahla sees olev muna muutus päris pruuniks. Rõõmupallid harjutasid õigesti hambaid harjama, suud loputama ja rääkisid, miks bakteritele ei tohiks suus kodu pakkuda. Nublud õppisid selgeks tervete hammaste saladuse „Pesen hambaid 2 minutit, külastan hambaarsti 2 korda aastas".

Jagame nähtut-tehtut-proovitut teistega

Alati on tore vaadata, mida huvitavat teistes rühmades on tehtud. Teemakuu lõpetuseks valmis ühine näitus, mis tuletab lastele meelde tervise hoidmise tähtsust. Lõbusa punkti projektikuule pani Limpade rühma näidend "Herned ei taha kotti minna". Tuleb välja, et ka herned on hea ja tervislik valik. Õpetajad kinnitasid, et projekt toetas tervislike ja keskkonnateadlike harjumuste kujunemist ning andis võimaluse laste loovuse ja uudishimu toetamiseks. Kogu projekti võib koondada meie lasteaia ühe põhiväärtuse alla „Olen uudishimulik, sest me kõik julgeme küsida küsimusi, koos katsetada ja üksteiselt õppida". Julge ka sina küsida, uurida ja katsetada!

 

Avaldatud Saue Valdur 19.02. 2025 autorid: rühmaõpetajad,  Marge Lille ja Kristel Maltis

 

Toimetaja: MARGE LILLE
3.03.25

KiK projekt veepäeva rabamatk "Läbi metsa rabajärve äärde"


Tuvusime metsa ja raba, rabajärve ja tema veega ning õppisime seal liikuma. Õppisime tundma sealseid tähtsamaid puid, põõsaid ja rohttaimi. Õppekäik algas Rabivere maastikukaitseala servast kaitsealuste Kõnnu tammede juurest, sihtpunktiks oli ilus ümmargune Kõnnu järv. Enne rabajärveni jõudmist läbis matkarada muutuva ilmega metsa. Raja pikkus oli 2,5 km.

Toimetaja: MARGE LILLE